Má pořadí reklam na Google vliv na konverze?

Primacy effect

Stalo se Vám někdy, že jste byl vyvolán před tabuli poté, co před vámi byl prozkoušen spolužák a dostal jedničku? Zřejmě se vám k tabuli nechtělo. A byl k tomu dobrý důvod! Váš učitel totiž nevědomky podléhal tzv. primacy efektu.

Primacy efekt popisuje situaci, kdy si uživatel nevědomky vytváří mentální zkratky, které favorizují první z řady pozorování. Nebo-li, učitel vás nepříznivě porovnává proti žákovi, který byl zkoušen před vámi. Tento efekt byl poprvé popsán behaviorálními psychology Normanem Millerem a Donaldem Campbellem (1959).

To stejné proběhne v případě, když si uživatel otevře první 4 placené odkazy ve 4 záložkách a vy budete na druhém místě.

Uživatel si nejlépe pamatuje stránky z první otevřené záložky a posuzuje další aplikace proti té první.

Zároveň náš mozek funguje tak, že zkoumáním dalších stránek se utvrzuje představa, že charakteristiky prezentované v první zobrazené aplikaci jsou ty správné a více penalizujeme aplikace z ostatních záložek, které tyto charakteristiky nemají. Jedná se o tzv. confirmation bias.

Pokud budeme hledat "ponožky" a první e-shop nám nabídne ponožky s nano vlákny stříbra, všechny další e-shopy nás budou podvědomně utvrzovat, že stříbro v ponožkách je důležitá a námi požadovaná vlastnost.

Závěr

Pořadí reklam může mít vliv na podvědomé rozhodování uživatele při koupi produktu nebo služby, ovšem pouze v případě, že stránky jsou podobně kvalitní. Primacy efekt totiž není jediná věc, která má na naše rozhodování vliv.

Zároveň platí, že ve světe online marketingu je určující výnosnost reklamy (ROAS - return on ad spend). Na základě pozorování tak můžete zjistit, že reklamy na prvním místě pro vás nejsou profitabilní. V takovém případě je nutné se ucházet o nižší pozice, např. pomocí RTB (real-time bidding).

Pokud potřebujete správně nastavit vaše marketingové kampaně, rádi pomůžeme.